Kwas askorbinowy – gdzie kupować

Kwas askorbinowy, czyli witamina C jest związkiem, który od bardzo dawna wykorzystywany jest w medycynie, szczególnie profilaktycznej. Witamina C bierze udział w wielu procesach fizjologicznych w naszym organizmie a poza nim wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. Przyzwyczailiśmy się, że sięgamy po nią jako po pierwszy ze środków na przeziębienie przy każdym obniżeniu poziomu samopoczucia. 

Gdy w organizmie brakuje kwasu askorbinowego

Gdy w naszym organizmie następuje trwały brak witaminy C bardzo szybko pojawiają się widoczne gołym okiem objawy. Na głębszym poziomie brak witaminy C powoduje rozwój niedokrwistości  i osłabienia naczyń włosowatych. Z dalekiej przeszłości docierają do nas informacje o chorobie marynarzy czyli szkorbucie, powstałej na skutek czasowego wyeliminowania z jadłospisu warzyw i owoców. 

Najszybciej pojawiającymi się niedoborami kwasu askorbinowego w organizmie jest: 

  • osłabienie organizmu i  szybkie męczenie się
  • brak apetytu
  • skłonność do tworzenia się siniaków na skórze
  • rozpulchnione i krwawiące dziąsła, czyli szkorbut
  • trudności w gojeniu się ran
  • bóle mięśni oraz  stawów 

Zapotrzebowanie organizmu na kwas askorbinowy zależy od wielu czynników i jest zmienne. Wzrasta po długotrwałym wysiłku fizycznym, pod wpływem palenia papierosów, silnego stresu a także u kobiet w okresie ciąży i karmiących. Systematycznego uzupełniania zapasów witaminy C potrzebują osoby starsze oraz cierpiące na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Stałego uzupełniania tego preparatu wymagają osoby pracujące w permanentnym stresie . 

Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy

Ponieważ człowiek nie wytwarza kwasu askorbinowego w sposób naturalny, organizm musi otrzymywać go z zewnątrz razem z pożywieniem lub poprzez suplementację. Zgodnie z aktualną normą dzienne zapotrzebowanie kwasu askorbinowego wynosi

  • dla dzieci – 40-50 mg,
  • dla kobiet- 75 mg
  • dla mężczyzn – 90 mg

Kwas askorbinowy – gdzie kupić?

Kwas askorbinowy gdzie kupić pod postacią witaminy C można oczywiście kupić w każdej aptece. Ale można go również nabyć w postaci proszku jako produkt mniej przetworzony. Dostępny jest w taki sposób w sklepach ze zdrową żywnością i oczywiście online. Trzeba jednak pamiętać, że kwas askorbinowy stosowany jest również w przemyśle a to oznacza, że kupując go w postaci proszku i online można natknąć się na wersję przemysłową, zanieczyszczoną kwasu askorbinowego. Dlatego zakup kwasy askorbinowego należy dokonywać umiejętnie nie tyle patrząc na cenę produktu co na jego przeznaczenie i zastosowanie. jak zwykle w przypadku produktów spożywczych online i suplementów diety należy zachować zdrowych rozsądek.